تبلیغات
وبلاگ رسمی علوم آزمایشگاهی 90 ( واحد مرند ) - کارشناسی ارشد انگل شناسی
کارشناسی ارشد انگل شناسی

http://www.cyberscience3d.com/store/media/catalog/product/cache/1/image/5e06319eda06f020e43594a9c230972d/m/i/microbiology2.jpg

بقیه در ادامه ی مطلب
مقدمه:

باتوجه به جایگاه و اهمیت بیماریهای انگلی در ایران و لزوم فعالیت‌های آموزشی رشته ی انگل شناسی در پزشکی و نیاز به نیروی انسانی كه عالم بر وضع موجود بوده و بتواند ضمن كمك در اجرای این فعالیت‌ها نیاز جامعه را در زمینه بررسی و تشخیص آزمایشگاهی بیماریهای انگلی در حد اطلاعات و توانایی خود مرتفع نمایند، تربیت افرادی در مقطع كارشناسی ارشد برای رشته انگل شناسی در دانشگاهها و مؤسسات آموزشی عالی واحد شرایط از نظر اساتید متخصص، فضای آموزشی و وسایل، امكانات و تجهیزات لازم ضروری است.

 

1- تعریف و هدف:

كارشناسی ارشد انگل شناسی پزشكی به دوره‌ای اطلاق می‌شود كه تحصیلات بالاتر از كارشناسی را در بر می‌گیرد اولین مقطع تحصیلی پس از كارشناسی می‌باشد. هدف از ایجاد این دوره تربیت افرادی لایق، متعهد و كاردان می‌باشد كه بتوانند بر مبانی علم انگل‌شناسی و متون علمی موجود احاطه یافته و با آشنایی با روش‌های پیشرفته تحقیق در علوم و بدست آوردن كارآیی و لیاقت و مهارت علمی و عملی لازم به تعلیم در این رشته پرداخته و از مقالات علمی و تحقیقاتی علوم انگل‌شناسی پزشكی و علوم وابسته در جهت پیشبردهای مرزهای دانش و كمك به ایجاد روح علمی در جامعه استفاده نمایند.

 

2- طول دوره:

طول دوره كارشناسی ارشد (ناپیوسته) انگل شناسی 2 سال است و با مجوز كمیته تحصیلات تكمیلی در صورت لزوم و برحسب مورد دو نیمسال به طول دوره دانشجو اضافه می‌شود.

تحصیل در دوره كارشناسی ارشد رشته انگل شناسی تمام وقت می‌باشد و حضور دانشجو در تمام برنامه‌های درسی و دیگر فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی دوره الزامی است. غیبت دانشجو در هر درسی نباید از  مجموع ساعات آن درس تجاوز كند در غیر اینصورت نمره دانشجو در آن درس صفر محسوب می‌شود.

 

3- واحدهای درسی:

تعداد كل واحدهای این دوره 32 واحد می‌باشد و درصورت لزوم دانشجو علاوه بر این واحدها باید برحسب نیاز با نظر اساتید گروه و در چهارچوب مصوب شورای عالی برنامه‌ریزی مقدمتاً برخی یا تمام 16 واحد كمبود یا جبرانی مندرج در این برنامه را بگذراند.

4- شرایط ورود:

كسانی می‌توانند در این دوره شركت و پس از قبولی این دوره را بگذرانند كه دارای دانشنامه كارشناسی در یكی از رشته‌های انگل شناسی، میكروبیولوژی، علوم آزمایشگاهی پزشكی، علوم آزمایشگاهی دامپزشكی، حشره شناسی پزشكی، زیست‌شناسی با گرایش جانوری باشند.

مواد امتحانی مسابقه ورودی و ضرایب آنها عبارتند از:

زبان خارجی                                  30 درصد

كرم شناسی                                15 درصد

تك یاخته شناسی                          15 درصد

بیوشیمی                                     10 درصد

ایمونولوژی                                    10 درصد

قارچ شناسی                                5 درصد

میكروب شناسی                            5 درصد

زیست شناسی                             5 درصد

حشره شناسی پزشكی                  5 درصد

 

5- نقش و توانایی:

دانشجویانی كه این دوره آموزشی را طی می‌كنند می‌توانند درصورت داشتن شرایط لازم در مؤسسات آموزش عالی در امر تدریس و تحقیق همكاری كرده و همچنین ضمن كمك به امر برنامه ریزی در مؤسسات و مراكز درمانی و بهداشتی یا مراكز تحقیقاتی و آزمایشگاههای تشخیص طبی در زمینه انگل‌شناسی پزشكی انجام وظیفه نمایند.

 

6- ضرورت و اهمیت:

1- نیاز دانشگاهها و مؤسسات آموزشی و تحقیقاتی به نیروی انسانی لازم برای فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در رشته انگل‌شناسی پزشكی.

2- نیاز جامعه در پزشكی جامعه‌نگر به افراد علاقمند و محقق در رشته انگل‌شناسی پزشكی برای بررسی مسایل و مشكلات بیماریهای انگلی و اقدام برای پیشگیری و كنترل آنها در مؤسسات بهداشتی و درمانی كشور.

3- نیاز به كادر آموزش دیده و ورزیده برای خدمات آزمایشگاهی در رشته انگل شناسی پزشكی در سراسر كشور.
طبقه بندی: کنکور ارشد،
برچسب ها: ارشد انگل، انگل شناسی، کنکور انگل شناسی، منابع کنکور ارشد، انگل شناسی و ضرایب دروس،

تاریخ : شنبه 1 شهریور 1393 | 03:01 ب.ظ | نویسنده : روشن جهانگشای | نظرات