تبلیغات
وبلاگ رسمی علوم آزمایشگاهی 90 ( واحد مرند ) - هیستروسالپنگوگرافی (HSG)
هیستروسالپنگوگرافی (HSG)
مقدمه:
جهت بررسی علت ناباروری، باید از سلامت اندام تولید مثل اطمینان حاصل شود. «هیستروسالپنگوگرافی» (HSG) یکی از مراحل اصلی بررسی‌ی اولیه‎ ناباروری است. «HSG» تصویربرداری از رحم و لوله‌ای رحمی با استفاده از تزریق مواد کنتراست میباشد و روشی قابل اعتماد، کم خطر، در دسترس، و ارزان قیمت بوده و به راحتی برای بیمار قابل تحمل است. این روش آناتومی لوله ها و رحم را نشان می دهد و علاوه بر کاربرد تشخیصی، اثرات درمانی نیز دارد. گزارش شده که در 30% موارد تا 6 ماه بعد از انجام HSG بارداری خودبخود اتفاق می‎افتد که احتمالاً به دلیل باز شدن لوله‌های رحمی است.
در این روش از ماده‎ی کنتراست محلول در آب استفاده شده و تزریق ماده‎ی کنتراست از طریق کانال سرویکال، اطلاعات دقیقی را در ارتباط با حفره‌‎ی رحم، وضعیت لوله های رحمی و ناهنجاری های مادرزادی در اختیار پزشک قرار می دهد. این روش به پزشک در تشخیص درمان کمک می کند.
زمان ایده آل برای انجام HSG، بعد از پایان سیکل قاعدگی و قبل از تخمک گذاری است. دیلاتاسیون ساختمان های وریدی اطراف رحم در دوران قاعدگی، احمتال اینتراوازیشن ماده‎ی حاجب را بیشتر می‌کند، بنابراین زمان مناسب برای انجام این تست 5 – 2 روز پس از اتمام خونریزی ماهیانه می‎باشد.

بقیه در ادامه ی مطلب
اندیکاسیون های انجام هیستروسالپنگوگرافی:
- ارزیابی و روتین ناباروری (اولیه و ثانویه).
- ناهنجاری های مادرزای رحم.
- سقط مکرر.
- چسبندگی های داخل رحمی و لوله‌ها.
- جراحی لوله‎ها (قبل و بعد از عمل)/
- سرویکس نارسا.
- خونریزی های غیرطبیعی.
- آمنوره‎‏ی ثانویه.
کنتراندیکاسیون های انجام هیستروسالپنگوگرافی:
- بیماری حاد التهابی لگن (عفونت های حاد لگنی) که درمان نشده باشد.
- جراحی رحمی یا لوله های رحمی که اخیرا برای بیمار صورت گرفته باشد.
- خونریزی شدید رحمی.
- شک به حاملگی.
- حساسیت به ماده‎ی حاجب.
در بیمارانی که انتی بادی سرمی کلامیدیا، مثبت بوده و یا سابقه‌‎ی قبلی بیماری التهابی لگن دارند، استراتژی احتمالی پروفیلاکتیک مصرف 100 mg داکسی سایکلین، دوبار در روز، از دو روز قبل از عکسبرداری به مدت 5 روز است. برای جلوگیری از کرامپ‌های احتمالی مربوط به انجام هیستروسالپنگوگرافی، از بیمار خواسته‎ می‌شود تا یک ساعت قبل از انجام آن، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده نماید.
تکنیک و مراحل انجام هستروسالپنگوگرافی:
وسایل و متدهای متفاوتی برای انجام HSG وجود دارد که شایع ترین آنها Jarcho – Type cannula وBallon catheter  است.

آمادگی بیمار ساده بوده و نیاز به بیهوشی ندارد و معمولاً به خوبی توسط بیمار تحمل می‌شود. البته بهتر است که محیط کاملاً آرام بوده و روش کار به طور کامل برای بیمار شرح داده شود تا از اضطراب بیمار کاسته شود.
هیستروسالپنگوگرافی معمولاً توسط رادیولوژیست انجام می‌شود و به طور متوسط 30 – 10 دقیقه طول می‎کشد. برای انجام این تست فرد به صورت لیتومی بر روی تخت قرار گرفته، سپس اسپکولوم داخل واژن قرار می‎گیرد.
بعد از شستشوی سرویکس و واژن با بتادین کانولا یا کاتتر داخل سرویکس جاگذاری می‌شود. حدود 5 – 3 میلی لیتر از ماده‌ی کنتراست با فشار کم به درون رحم و لوله‎های رحمی تزریق می‌شود بعد از تزریق، رادیوگرافی رحم انجام می‌شود.
به طور روتین، تحت مانیتورینگ فلوروسکوپی حدود 4 تصویر (هر بار با تزریق  3 – 2 ‌سی‌سی ماده‎ی حاجب) گرفته می‎شود.
- اولین تصویر در اوایل پرشدگی رحم و جهت بررسی نقص پرشدگی گرفته می‎شود.
- تصویر دوم در زمان اتساع بیشتر رحم گرفته می‎شود بهترین زمان ارزیابی شکل رحم در حالت پرشدگی کامل رحم است.
- تصویر سوم جهت ارزیابی لوله‎ها می‌باشد. زمانی که لوله ها پر شده‌اند و اسپیلاز داخل پریتوئن قابل تشخیص است بهترین زمان جهت بررسی انسداد یا عدم انسداد لوله‎ها است.
- 30 دقیقه پس از خارج کردن اسپکولوم از سرویکس، تصویر چهارم گرفته میشود که جهت بررسی چسبندگی داخل پریتوئن است.

عوارض احتمالی هیستروسالپنگوگرافی:
- درد.
- خونریزی.
- اینتراوازیشن ماده‎ی حاجب به عروق و سیستم لنفاوی.
- واکشن وازوواگال.
- عفونت حاد لگن.
- واکشن آلرژیک.
- عوارض مربوط به دریافت اشعه x.
- سوراخ شدن رحم.
تفسیر هیستروسالپنگوگرافی:
رادیولوژیست بهتر است که در حین انجام پروسجور حاضر باشد. در حین انجام کار به تفسیر و تشخیص بپردازد، تا اینکه به تفسیر تصاویر نهایی تهیه شده توسط تکنسین بپردازد، زیرا تصور تصاویر سه بعدی از ارگان‎ها از یک تصویر نهایی دو بعدی مشکل است. برای تفسیر، بهتر است که دستگاه ژنیتال را به سه ناحیه‎ی: اندوسرویکال، کاویته‌ی رحم و لوله‎ها تقسیم بندی کرد و هر قسمت را از نظر سایز، شکل، محدوده، نقص پرشدگی، نامنظمی و تجمع ماده‎ی حاجب مورد بررسی قرار داد.
آناتومی رادیوگرافیکی نرمال:
رحم در نمای قدامی خلفی به صورت مثلثی با حاشیه صاف دیده می‌شود. حاشیه‎ی خارجی حفره‎ی رحم ممکن است صاف، مقعر یا محدب باشد. اینترنال اوستیوم، بین حفره‎ی رحم و ناحیه‎ی ایسم می‎باشد که در برخی از بیماران به طور واضح به صورت منطقه‏ی باریکتر بین این دو ناحیه مخشص می‌شود.
لوله‎ها را می‎توان به 4 قسمت: اینترستیشیال ایسمیک، آمپولاری و فیمبریا تقسیم کرد.
- طول لوله‎ها بین 10 – 14 Cm است. قسمت اینترستیشیال (قسمت اتصال لوله‌‎ها به رحم) در هیستروسالپنگوگرافی به صورت سایه‎ی باریک در نتیجه‏ی انتقباض اسفنکتر دیده می‌شود. (Thread like).
- ناحیه ایستموس لوله‎ی باریک بوده و قطر آن حدود 1 – 2 Cm و به طول 20 mm می‎باشد.
- ناحیه آمپولاری دیواره‎ی نازک داشته و پهن‎ترین قسمت لوله است و طول آن حدود 50 mm می‌باشد.
- در قسمت فیمبریای لوله به پریتوئن باز می‌شود و به صورت ساختار مجزای رادیوگرافیکی مشخص نیست.
کانال سرویکس معمولاً به صورت Spindle – shape مشاهده می‌شود و غدد سرویکس نمای Plicae palmatae دارند.

پاتولوژی رحم و لوله‌ها:
پاتولوژی های رحم به دو گروه عمده‎ی مادرزادی و اکتسابی تقسیم می‌شود .
 

پاتولوژی های مادرزادی رحم:
ابنورمالیتی‎های مورلین (MDA) طیف وسیعی از مالفورماسیون‌‎ها را تشکیل می‌دهد که در نتیجه‌ی نقص در تکامل یا فیوژن و یا جذب سپتوم مجاری مولرین در زمان جنینی می‌باشد.

انسیدانس MDA حدود %5 – 1/0 گزارش شده است. همراهی این حالت با ابنومالیتی‎های دستگاه ادراری شایع است.
خلاصه‌ی یافته‎های HSG در ابنومالیتی‎های مولرین:
رحم تک شاخ (Unicornute):
حفره‎ی رحمی Banana shape می‎باشد که به یک طرف انحراف دارد. گاهی شاخ فرعی وجود دارد و در صورتی که این شاخ با شاخ اصلی مرتبط باشد HSG قابل رویت است.

رحم دوگانه (Didelphys):
در HSG به صورت دو کانال سرویکال مجزا با دو حفره‎ی رحمی می‎باشد که به دو لوله‎ی مجزا منتهی می‎شود.
رحم دو شاخ (Bicornuate):
شبیه رحم دیدلفیس است، با این تفاوت که یک سرویکس دارد. معمولاً در کاویته‎ی رحم با زاویه‎ی پهن از هم مجزا شده‎اند. (بیشتر از 105 درجه).

رحم سپتوم دار (Septate):
کاویته‎ی رحم در HSG به صورت دو حفره با نمای V-Sahpe دیده می‎شود. زاویه‎ی میانی بین دو حفره معمولاً کمتر از 75 درجه می‎باشد.
متاسفانه تشخیص رحم سپتوم دار از دو شاخ معمولاً به وسیله HSG امکانپذیر نیست، زیرا در بسیاری از رحم‎های سپتوم‎دار، زاویه بین 2 حفره‎ی رحمی بیش از 75 درجه است.
رحم آرکوئیت (Arcuate):
 در HSG تعقر در ناحیه‎ی فوندوس دیده می‌شود و دیامتر عرضی حفره‎ی رحم کمی بیشتر از رحم نرمال است.

ناهنجاری‏های رحمی متأثر از DES:
روش مناسب برای تشخیص این آنومالی، HSG است. کانال اندوسرویکال نامنظم و باریک و حفره‎ی رحمی با حجم کم و نمای T.Shape دیده میشود.

خلاصه‎ی یافته‎های HSG در پاتولوژی‏های اکتسابی رحم:
فیبروم: فیبروم‎های اینترامورال یا ساب‌سروزال کوچک ممکن است در HSG مشخص نشوند. اما فیبروم‎های بزرگ ممکن است اثر فشاری خارجی بر حفره‎‏ی رحم ایجاد کنند و باعث دفورمیتی و Elongation کاویته‎ی رحم شوند. فیبروم ساب موکوزال کوچک به صورت Filling defect دیده می‎شود.

پولیپ: پولیپ ممکن است منفرد یا متعدد و با سایزهای متفاوت باشد و در HSG به صورت نقص پرشدگی با حاشیه‌ی مشخص و منظم دیده می‎شود. حفره‎ی رحم سایز و شکل نرمال را حفظ می‎کند.
چسبندگی: یافته‎های HSG چسبندگی، به صورت نقص پرشدگی با حدود نامنظم در تمام کلیشه‎ها است که با تزریق بیشتر ماده‎ی حاجب از بین نمی‎‏رود

آدنومیوزیس: HSG ممکن است نرمال باشد و یا فقط حدود آندومتر نامنظم باشد اما در برخی بیماران نفود ماده‎‏ی حاجب به داخل میومتر، نمای لانه زنبوری و Speculate ایجاد می‎نماید.

سل دستگاه ژینال: TB دستگاه ژنیتال، یکی از علل مهم نازائی در کشورهای در حال توسعه است و HSG یکی از روش‎های اصلی در تشخیص این بیماری است. در TB دستگاه ژنیتال در ابتدا لوله‏ها درگیر می‎شوند و درگیری آنها دو طرفه و غالباً غیرقرینه خواهد بود. در 50% موارد کاویته رحم درگیر می‌شود.
انسداد لوله شایع ترین علامت TB در HSG می‌باشد و ایجاد نماهای مختلف (گاهی اختصاصی) از جمله Tufft – golfclub – beaded را می‌نماید. هیدروسالپنکس در TB لوله شایع نیست. TB اندومتر نمای غیراختصاصی داشته که از چسبندگی خفیف تا کاملاً شدید همراه با نامنظمی جدار و آسیمتریک شدن کاویته‎ی رحم ممکن است دیده شود.

اینتراوازیشن در TB شایع است.
پاتولوژی لوله‎ها:
یکی از شایع‌‎ترین ابنومالیتی‎های لوله، هیدروسالپنکس است که می‌توان یک طرفه یا دوطرفه باشد.

HSG همچنین در تشخیص چسبندگی‎های لگن و اطراف لوله‎ها کمک کننده است.
با تشکر دکتر الوندی
عمده ترین علت چسبندگی لوله ها ، عفونت های داخل لگن است .(قاعدگی منظم و خون ریزی شدید ، بسته بودن لوله ها را تأیید یا رد نمی کند .)

نام دیگر عکس رنگی از رحم و لوله ها هیستروسالپنگو گرافی است که به اختصار H.S.G گفته می شود .

هیستروسالپنگوگرافی (HSG) یکی از مراحل اصلی بررسی های اولیه ناباروری می باشد . HSG روشی قابل اعتماد بوده و بخوبی تحمل می شود .
علاوه بر کاربرد تشخیصی این روش اثرات درمانی نیز دارد .

حدود 25% تا 50% از علل ناباروری زنان را اختلالات لوله‌ای بخود اختصاص می‌دهد. آسیبهای لوله‌ای معمولاً بدنبال عفونتهای لگنی و یا به ‌علل ناشناخته بوجود می‌آیند.

بسیاری از پزشكان قبل از انجام هیستروسالپنگوگرام‌، آنتی‌بیوتیك و مسكن را برای بیماران خود تجویز می‌كنند. پس از قرارگرفتن بیمار روی تخت رادیولوژی پزشك وسیله مخصوص این كار را كه كانولای سرویكس نام دارد در داخل مجرای دهانه رحم قرار می‌دهد. این وسیله فلزی است ولی اخیراً نوع یكبار مصرف و پلاستیكی آن هم به‌ بازار عرضه شده است‌.

در مرحله بعد یك ماده حساس به اشعه (مایعی كه نسبت به اشعه xقابل رؤیت می‌شود) بداخل حفره رحم تزریق می‌شود. این كار بطورمداوم و با فشار كم در ضمن مشاهده رحم با دستگاه خاص بایستی انجام ‌گیرد. با گرفتن تصاویر مختلف می‌توان عبور ماده رنگی به داخل حفره‌رحم و سپس لوله‌ها و از آنجا به شكم را مشاهده كرد. كلیشه رادیوگرافی‌گرفته شده جزء مدارك همیشگی بیمار قرار خواهد گرفت‌.

برای یك گزارش مطلوب باید 3 كلیشه درضمن هیستروسالپنگوگرافی‌تهیه شود. این كلیشه‌ها شامل یك عكس در مراحل اول برای بررسی‌حفره رحم‌، و همچنین یك فیلم تأخیری برای اطمینان از جابجایی مایع خارج شده از لوله در داخل شكم و لگن است‌.

یك HSG چگونگی قسمت داخلی دستگاه تولیدمثل را نشان می‌دهد. در یك هیستروسالپنگوگرام طبیعی حفره رحم به شكل یك مثلث سفیدرنگ در زمینه سیاه فیلم مشاهده می‌گردد. از آنجا ماده رنگی ‌به داخل لوله‌های رحمی رفته و به صورت دو خط طویل سفیدرنگ در هر طرف رحم نمایان می‌شود. در مواقعی كه ماده رنگی از لوله باز به‌داخل شكم می‌ریزد شكل پخش شدن دود در هوا را بخود می‌گیرد.

بیشترین و شایعترین اشكال HSG اختلالات لوله‌ای است‌. اگر لوله‌ها در ناحیه ابتدایی (گوشه رحم‌) مسدود باشد ماده رنگی نمی‌تواند وارد لوله‌ها شده و در نتیجه نمی‌توان آنها را مشاهده كرد. اگر انتهای ‌فیمبریایی لوله بسته باشد، لوله از ماده رنگی پر شده و متورّم می‌گردد. در برخی موارد ضایعات داخلی حفره رحم مثل پولیپ‌، میوم‌، چسبندگی یا دیواره را می‌توان در HSG بصورت یك فاصله یا نقص در پر شدگی‌ مشاهده كرد.

یک مطالعه راندومایز کنترل ترایال که ماده کنتراست روغنی و اب را در HSG در بیماران نابارور با هم مقایسه می نمودمیزان حاملگی با محلول روغنی را 33% و با محلول ابی 17% در طول 9 ماه سیکل تخمک گذاری بعد از HSG نشان داد .

بیشتر حاملگی ها در عرض 7 ماه بعد از تصویر برداری اتفاق افتاد . این مقادیر تجمعی حاملگی قابل توجه ثانویه به فلاشینگ موکوس و دبری های جمع شده در لومن لوله ها و باز شدن لوله بدنبال ان می باشد . مهار ایننی سلولی در مایع پریتونئال توسط ماده کنتراست روغنی در مطالعات کشت بافت نشان داده شده است و این نکته ممکنست میزان بسیاربالاتر حاملگی بدنبال استفاده از مواد رنگی روغنی را نسبت به مواد محلول در اب نشان دهد .

زمان ایده ال برای انجام HSG بعد از پایان سیکل قاعدگی و قبل از تخمک گذاری می باشد . دیلاتاسیون ساختمانهای وریدی اطراف رحم در دوران قاعدگی احتمال اینتراوازیشن ماده حاجب را بیشتر می کند و لذا باید اجتناب شود . ریسک سکل عفونی بعد از HSG از 3/0 % تا 3/1 % می باشد .

حساسیت و ویژگی HSG بر حسب نوع انومالی مورد نظر متفاوت است . هرچند HSG در تشخیص پاتولوژی های لوله ای 85% تا 100% حساسیت دارد . ولی برای تشخیص چسبندگیهای داخل رحم تنها 75% حساس است . حساسیت HSG در تشخیص نقایص پرشدگی داخل رحم کم و حدود 50% می باشد و نمی تواند بطور قابل اعتمادی پولیپ ها را از لیومیوم های ساب موکوز افتراق دهد . در بیمارانی که قرار بود در سیکل IVF قرار بگیرند HSG در مقایسه با هیستروسکوپی بعدی 37% منفی کاذب داشت .

کاربرد این عکس جهت موارد زیر است :

1.ارزیابی باز بودن لوله های رحمی

2.فیبروم و پولیپ های رحم

نکات قابل توجه

1.قبل از گرفتن عکس بایستی حتما معاینه شوید تا پزشک مطمئن شود که عفونت رحمی ندارید .

2. بایستی از عدم بارداری در زمان عکس برداری ،مطمئن شود .

3.بهترین زمان برای عکس برداری ، بعد از پاک شدن و قبل از تخمک گذاری است . ( روز دهم سیکل قاعدگی)

4.به این علت که مدفوع و گاز موجود در روده ها می تواند دید را مختل کند ، ممکن است شب قبل از عکسبرداری و یا همان روز برایتان مسهل تجویز شود تا رحم و لوله ها به وضوح دیده شود .

5. یک تا سه درصد احتمال عفونت لگنی بعد از این کار وجود دارد ؛به همین جهت ممکن است برای شما آنتی بیوتیک تجویز شود که علت آن پیشگیری از عفونت احتمالی است .

مراحل انجام کار :

1.احتمالا از شما درخواست می شود که گان یا مانتوی مخصوص آن جا را بپوشید . در صورت داشتن شی ء فلزی آن را خارج کنید .

2. بر روی تخت مخصوص عکس برداری ( فلوروسکوپی ) قرار می گیرید .در همان وضعیتی که معاینه داخلی زنان می شوید می خوابید . برایتان وسیله یا اسپکولوم گذاشته می شود تا دهانه رحمتان مشهود باشد . سپس لوله ی نازکی (سوند) در داخل دهانه ی رحم قرار می گیرد .

اسپکولوم خارج شده و بیمار در وضعیت راحتی قرار می گیرد . از طریق لوله ،ماده ی حاجب وارد رحم می شود . زمانی که این لوله ی نازک، داخل رحمتان قرا می گیرد و ماده ی حاجب تزریق می شود ممکن است قدری احساس درد و انقباض در قسمت زیر دلتان داشته باشید. شاید شبیه دردهای زمان قاعدگی. که البته گذرا است و خیلی طول نمی کشد .

3.دراین حالت ، رادیولوژیست ، باز یا بسته بودن لوله های رحمی را توسط عکسی که در مانیتور دیده میشود، ارزیابی می کند . کل این عکس برداری حدود 30 دقیقه طول می کشد .

همانند دیگر تستها، HSG هم ممكن است نتایج نادرستی را بدست ‌دهد. مثلاً ممكن است گوشه رحم دچار انقباض و گرفتگی عضلانی شده‌ و ماده رنگی نتواند بداخل لوله‌ها وارد شود. در چنین مواقعی نتیجه به‌ اشتباه بصورت لوله مسدود تفسیر می‌شود در حالیكه لوله‌ها باز هستند.در صورتی كه انتهای فیمبریای لوله مسدود باشد تحت عنوان ‌هیدروسالپنكس‌ نامیده می‌شود. از طرف دیگر، ممكن است تزریق ماده‌رنگی با فشار زیاد باعث پارگی كوچكی در دیواره هیدروسالپنكس‌گردد، زیرا در برخی موارد دیواره هیدروسالپنكس بسیار نازك است‌. دراین صورت ماده رنگی وارد شكم شده و به غلط تصور می‌شود كه‌ لوله‌های رحمی باز است ولی واقعیت امر این است كه لوله‌ها كاملاً مسدود است‌.

علیرغم اطلاعات زیادی كه به كمك HSG از چگونگی باز یا بسته ‌بودن لوله‌های رحمی می‌توان بدست آورد، این روش اطلاعات زیادی را در مورد ساختار خارجی لوله‌ها و وجود چسبندگیهای دور لوله در اختیار پزشك قرار نمی‌دهد. در مواقعی كه ماده خارج شده از لوله بصورت‌ توده‌های كوچك تجمع پیدا كند، بایستی به وجود چسبندگی در اطراف‌ لوله مشكوك شد ولی نمی‌توان آن را تأیید كرد.

HSG ممكن است با درد همراه باشد و بسیاری از زنان درد شدیدی ‌را هنگام تزریق ماده رنگی بداخل رحم خود تجربه كرده‌اند. شما باید از قبل انتظار این حالت را داشته باشید و قبل از شروع هیستروسالپنگوگرافی‌ از یك مسكن خوراكی استفاده كنید.

در مواقعی كه دهانه رحم خیلی تنگ یا خیلی گشاد است پزشك با اشكالاتی در ضمن گرفتن عكس و یا تزریق مایع رنگی مواجه می‌شود و به همین علت بهتر است كه در هنگام تهیه HSG یك متخصص زنان‌ برای كمك به رادیولوژیست حضور داشته باشد. بسیاری از متخصصین ‌زنان هیستروسالپنگوگرافی را خودشان انجام می‌دهند.

مهمترین عارضه‌ای كه در HSG دیده می‌شود انتقال عفونت‌ تشخیص داده نشده از دهانه رحم به داخل لوله‌ها است‌. با وجود اینكه‌ این عارضه از شیوع چندانی برخوردار نیست ولی عده‌ای از پزشكان‌ تجویز آنتی‌بیوتیك قبل از هیستروسالپنگوگرافی را توصیه می‌كنند.

در صورتیكه لوله‌های رحمی در هیستروسالپنگوگرافی انجام شده ‌مسدود باشد، بهتر است برای تأیید این تشخیص ‌لاپاراسكوپی انجام شود.

محدودیتهای HSG

اشكالی كه در HSG به چشم می‌خورد این است كه ‌فقط در مورد باز یا بسته بودن لوله‌های رحم كاربرد دارد. گرچه یك لوله‌ بسته هیچ كارایی ندارد ولی نمی‌توان گفت كه لوله‌ای كه باز است دارای ‌چه عملكردی است‌. بخاطر داشته باشید كه باز بودن لوله‌های رحمی به‌هیچ وجه نشانه عملكرد خوب آن نیست‌!

محدودیت دیگر این روش این است كه هیچ اطلاعی در مورد اینكه چرا لوله‌ها بسته شده است در اختیار جراح قرار نمی‌دهد. با این‌وجود در برخی موارد می‌توان علائم دیگر مثل وجود توده‌های مشخص و سل را در شكم در حین لاپاراسكوپی مشاهده نمود.

نکات :

1.می توانید یک ساعت قبل از عکس برداری از یک مسکن ضد التهاب استفاده کنید .البته در اغلب موارد نا آشنا بودن بیمار به وسایل و محیط ، می تواند باعث ترس و درد باشد .

2.ممکن است تا چند روز بعد از آن لکه بیینی داشته باشید که طبیعی است .

3.گاهی اوقات بعد ا ز این کار ، لوله رحمی که بسته بوده ، باز می شود و بارداری در همان ماه اتفاق می افتد .

4. در بیمارانی که انتی بادی سرمی کلامیدیا مثبت بوده و یا سابقه قبلی بیماری التهابی لگن دارند استراتژی احتمالی پروفیلاکتیک مصرف mg 100 داکسی سایکلین دو بار در روز از دو روز قبل از عکسبرداری بمدت 5 روز می باشد.

5. برای جلوگیری از کرامپهای مربوط به اینکار نیز از بیمار خواسته می شود تا یک ساعت قبل از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده نماید . قابلیت توجه به انومالیهای جزئی دستگاه باروری در Real Time بیشتر است و بر این اساس توصیه میشود که ژنیکولوگ در هنگام فلوروسکوپی حضور داشته باشد . برای اینکار از یک کانولای چند بار مصرف (Jarcho ) یا بالون کاتتر یکبار مصرف .متصل به سرنگ حاوی ماده کنتراست استفاده میشود .

قبل از جا گذاری سیستم باید کاملا حبابهای هوا ی داخل سیستم تخلیه شود تا از ایجاد ارتفکت جلوگیری گردد .

سپس بعد از پرپ استریل سرویکس و واژن این کانولا یا کاتتر داخل سرویکس جاگذاری میشود .

حدودmL 5-3 از ماده کنتراست با فشار کم تزریق میشود.

بهترین زمان برای تشخیص وجود انومالیهای حفره اندومتر زمان پر شدن اولیه است و بتدریج با اتساع زیاد حفره رحم با ماده کنتراست ممکنست این نقایص از نظر دور بماند.

پاتولوژیهای حفره اندومتر بعلت فضاگیر بودن این ضایعات در HSG بصورت نواحی با کنتراست پایین دیده میشوند.(شکل 1-2-7) در داخل کاویته رحم پولیپ ها – فیبروئید ها – سینشیا ها – انومالی های مولرین و سکلهای ساختمانی در اثر مواجهه داخل رحمی با DES قابل شناسایی هستند.

اگر از سیستم بالون- کاتتر استفاده میشود حتما باید در انتهای کار بالون تخلیه شود تا قسمتهای پائینی حفره اندومتر نیز بخوبی بررسی گردد .

6. احتمال کمپلیکاسیون بدنبال HSG وجود دارد . علاوه بر عفونت واکنش وازو واگال و واکنش آلرژیک به ماده حاجب گزارش شده است .

7. تهوع و گیجی مثالی از واکنش وازو واگال می باشد و گذراست . اگر زمان رادیاسیون محدود بوده و و وسیله نیز بخوبی کالیبره شده باشد میزان رادیاسیون نیز در حد قابل قبول و بی خطر خواهد بود.

8. میزان رادیاسیون محاسبه شده برای HSG در حد 7/3 میلی گری بوده و ریسک تراتوژنیک ان برای یک حاملگی تشخیص داده نشده پایین می باشد . از انجائیکه گزارشات مبتنی بر حاملگی هایی که در معرض HSG قرار گرفته اند بسیار کم است نتیجه گیری در مورد ریسک واقعی مشکل می باشد . لذا قبل از عکسبرداری هرگونه احتیاطی برای رد وجود حاملگی باید بکار رود .
طبقه بندی: مطالب علمی،
برچسب ها: هیستروسالپنگوگرافی (HSG)، بررسی علت ناباروری، HSG، هیستروسالپنگوگرافی، Ballon catheter، Jarcho،

تاریخ : چهارشنبه 14 اسفند 1392 | 01:16 ق.ظ | نویسنده : روشن جهانگشای | نظرات
نمایش نظرات 1 تا 30